harita genişletmek için tıklayınız
Harita yükleniyor logo
Evini Bul

Kayaköy

Fethiye ilçe merkezinden 13 kilometre uzaklıkta eski bir rum yerleşim alanıdır.

Kayaköy antik Likya kenti Karmilassos’un kalıntıları üzerine bölgede yaşayan Rumlar tarafından Levissi adıyla kurulmuştur. Birbirinden farklı iki yerleşim alanından oluşmaktadır. Osmanlı devletinin son dönemlerinde tamamı Rum, 3000 nüfuslu bir kasaba boyutuna ulaşmıştır. 2 büyük kilise,okul,hastane,kütüphane ve birçok iş yeri atölyesi ile yamaçlarda birbirinin ışığını kesmeden yapılmış Akdeniz taş yapılar ve birbirine açılan sokaklarıyla adeta mimari laboratuvarı gibidir. Kendizi müthiş bir mimarinin içinde bulacaksınız.

İkinci yerleşim: 1922 yılında Türkiye ve Yunanistan hükümetleri arasında yapılan ‘’değişim anlaşması gereğince ‘’, Kayaköy’de yaşayan Rumlar ile Batı Trakya’da yaşayan Türkler karşılıklı olarak göç ettirilmiştir. Batı Trakya Türkleri buradaki yaşam alanına ayak uyduramadıkları için bu göçmenler tarafından ovada kurulmuş daha büyük boyutlu kısımdır.

Hemen hemen tüm evlerin taş duvarları, taş ocakları, köşe ocakları, evden ayrı tuvaletleri, çakıl taşlı döşemeleri, sarnıçları, taş yolları, sokakları ve meydanları kentin zengin kültürünü bizlere yansıtmaktadır.

Bugünkü Kayaköy ise özellikle hafta sonları zengin kahvaltıları, Akdeniz’e özgü yeşillikler eşliğinde nefis gözlemeler sunan kır bahçeleri, restoranları ile eşsiz güzellikte doğa ve kültür hazinesidir. Kayaköy’de gün boyu terk edilmiş taş evler arsında tarihe yolculuk yapabilir, at veya develere  binebilir, birbirinden  güzel mekanlarda oturup tüm bu güzellikleri yemeğinizi yiyerek veya bir şeyler içerek seyredebilirsiniz. Tatili kültür ile birleştirmek isteyen, eski çağları, yaşanmışlıkları merak  eden kişiler için buram buram tarih kokan bir yerdir KAYAKÖY.

Pin It on Pinterest

Share This